TEALOGI


TEALOGERNA

LITTERATURLISTA

TILLBAKA TILL
1:A SIDAN

GUDINNEVECKAN I STJÄRNSUND
2010 - program,
21-25 juli 2010

PRESENTATION AV
MEDVERKANDE i Stjärnsund 2010 


2010 års Gudinnevecka i  Stjärnsundi -  FLYER för nedladdning

KALENDARIUM
vår - sommar 2010

GUDINNEFIGURINER
FRÅN 6000 ÅR FÖRE VÅR TID

MEDLEMSINFO

MEDLEMMARNAS EGNA HEMSIDOR               

LOKALGRUPPER
                          
UTSTÄLLNINGAR 

LÄNKAR

ARKIV

GÄSTBOK

TILLBAKA TILL
1:A SIDAN

 



tealoggasmall.jpg (375139 byte)

© TEALOGERNA 2007-2015
webbmoster: maud moberg
Senaste uppdatering: 2010-07-02

                                                                                                  

Till tealogernas medlemmar!  

                                                                                                                                                              Stockholm 2009-09-08

Årets största händelse för tealogerna, Gudinnevecka, ägde rum i Näsåker 21 – 25 juni. Temat var Völvan, schamanen, oraklet och nojden, en rubrik som visade sig täckta ett fenomen som är likartat över hela världen. Vi vill tacka alla medverkande och besökare som tillsammans gjorde veckan så givande och innehållsrik.

Vår intention var att programmet skulle ge en balans mellan kunskap och känslor. Förmiddagarnas föreläsningar var inriktade på att erbjuda ny kunskap. Eftermiddagarna ägnades åt olika workshops och exkursioner, som deltagarna kunde välja bland och på kvällarna samlades vi vid elden, där olika berättare kom med ibland väldigt gripande historier. Björnen som tema var återkommande i flera berättelser.

Hela programmet ligger nu i arkivet på vår hemsida www.tealogerna.nu.  Vi har påbörjat förberedelserna för nästa års Gudinnevecka. Temat blir Gudinnans dans och människornas rörelse genom tiderna. Välkommen med förslag till programpunkter. Kirsten Brunsgaard Clausen samordnar programmet, kirsten.brunsgaard@gmail.com och Christina von Rien, tina@helandevision.se har tagit på sig den övergripande samordningen för vår seminarievecka.

Vi fortsätter arbetet med att bilda nya lokalgrupper, men har ännu inte hunnit med alla områden där vi har enskilda medlemmar. En särskild stockholmsgrupp är också på gång. Vill du få en impuls till lokalgrupp, hör av dig till Märta-Lena, marta-lena.bergstedt@swipnet.se>.  Närmast besöker vi Kalmar och Skåne. Bohuslän är på gång.

Höstens program i Stockholm ser du på särskilt blad. På ABF har vi tre arrangemang.   Vintersolståndet firar vi traditionsenligt på Huvudsta slott i Solna. Vi brukar då ha fackeltåg från T-Huvudsta ner till Mälarens strand. Allt medan mörkret faller dansar vi runt elden och får ett glas glögg att pigga upp oss med innan vi går in i slottet för en värmande soppa och ett föredrag. 
Läs mer här

Vi har nu beslutat om en ny hemsida som ska ha modernare teknik. Det kommer att innebära att vi själva kan hantera den och mycket kvickare kan få in ny information.

Till nyheterna hör också att vi sökt projektpengar till en studiesatsning där vi vill pröva en ny metodik. Mer om det när och om vi får pengarna, som vi har sökt från Ungdomsstyrelsen/Kvinnors organisering.

Glöm inte att kolla hemsidan www.telogerna.nu

Varma hälsningar från Tealogernas styrelse genom

Märta-Lena Bergstedt